Rośliny doniczkowe to podopieczni wymagający bardzo troskliwej opieki – każda potrzebuje bystrego, spostrzegawczego opiekuna, któremu nie brak elementarnej wiedzy o potrzebach konkretnych zielonych okazów. Rośliny nie potrafią poskarżyć się wprost, że czegoś im brakuje, albo wręcz przeciwnie – że cierpią na męczący nadmiar wody, słońca czy zbyt chłodnego powietrza. Nie powiedzą też, że stopniowo wyrastają ze swojej osłonki, która pozwala im zapuszczać korzonki w ziemi, z dala od naturalnego gruntu. Właśnie dlatego każdy opiekun doniczkowej rośliny powinien uważnie się jej przyglądać, sprawnie analizować fakty – i wiedzieć, gdzie szukać profesjonalnego wsparcia.
Przeprowadzka z ogrodu pod dach murowanego budynku to dla zielonego okazu ogromne wydarzenie, ponieważ oznacza całkowitą zmianę trybu życia. Stając się gościem w domowym pokoju czy w biurowym pomieszczeniu, roślinka liczy na to, że jej opiekun nie zapomni o zapewnieniu jej wszystkich niezbędnych do życia czynników. Powinien pamiętać, żeby miała dostęp do słońca i regularnie odświeżanego powietrza. Musi ją również regularnie podlewać, bo w tych okolicznościach nie wyręczy go już przelotny deszcz. Ale na samym początku musi zadbać o to, żeby jego zielony podopieczny miał gdzie zapuścić swoje korzonki. Zdobycie pojemnika, w którym zmieści się odpowiednia ilość gleby, to pierwsze zadanie, z jakiego musi się wywiązać.
Ten, kto opiekuje się roślinami, powinien być regularnie gościem sklepów ogrodniczych i klientem producentów, którzy wytwarzają niezbędne akcesoria, narzędzia i preparaty. A rozglądając się wśród poszczególnych asortymentów, powinien być doskonale zorientowany, czego szuka. Rozglądając się za dobrą doniczką, która stanie się odpowiednią przystanią dla zaszczepki czy wręcz wykopanej z naturalnego gruntu rośliny, można spokojnie przeglądać katalogi doniczek plastikowych.
Pojemnik z tworzywa sztucznego to dobry „dom” dla zielonego okazu – a jednocześnie nie nadwyręża budżetu opiekuna roślinki. Za niewygórowaną cenę można zdobyć doniczkę o konkretnym kształcie, wymiarach i właściwościach. Biorąc pod uwagę to, jaki kształt przybiera bryła korzeniowa, można zdecydować jaki pojemnik najlepiej do niej pasuje. Trzeba rozważyć, jaką powinien mieć pojemność, czy ma mieć wysokie czy niskie ścianki i jaki będzie optymalny kształt dna – kwadratowy czy okrągły. Ta ostatnia kwestia może być istotna także w świetle tego, gdzie doniczka ma się zmieścić – i czy będzie pasować na to upatrzone miejsce.
Tworząc doniczki plastikowe producent dba o wszystkie ważne szczegóły. Istotne jest także to, jaką gęstość, a w konsekwencji elastyczność będzie miał plastik, ponieważ to wpłynie znacząco na praktyczność gotowej doniczki. Idealna będzie się lekko odkształcała pod naporem palców ogrodnika, pomagając mu podczas przesadzania roślinki. Dobry producent nigdy nie zapomina także o wywierceniu otworów w dnie pojemnika – żeby z jej wnętrza mógł odpłynąć nadmiar wody, szczodrze dostarczonej przez gorliwego opiekuna.
Najnowsze komentarze