Offtopic

Czym są rolki poliuretanowe – i dlaczego są popularne?

20 lip , 2022  

Wiele przedmiotów codziennego użytku to urządzenia mobilne – wyposażone w nieduże kółka jezdne, dzięki którym poruszają się w określonych kierunkach. Kółka są przymocowywane do takich sprzętów, jak krzesła biurowe, rozkładane kanapy, nieduże regały czy stoliki na przybory. Jednak może się zdarzyć, że kółko nie udźwignie ciężaru zrzucanej na nie odpowiedzialności. Wtedy trzeba się zwrócić ku rolkom.

Rolki poliuretanowe – jakie wybrać?

Rolki jezdne można opisać jako swego rodzaju „kuzynki” kółek – wyglądają bardzo podobnie, tyle że mają znacznie szerszą i większą powierzchnię toczną. Dzięki temu mogą unieść większe ładunki – a liczy się tu nie tylko waga samego mebla czy wózka, ale też wszystko to, co zostanie w nim umieszczone. Z racji swoich kształtów, rolki są oczywiście mniej zwrotne od kółek – ale w sytuacji, gdy mają dbać o bezpieczeństwo ciężkich albo bardzo licznych ładunków, ta cecha staje się właściwie zaletą.

Z biegiem czasu dla rolek jezdnych znaleziono wiele różnych zastosowań – niektóre wspomagają mechanizmy specjalistycznych maszyn albo takich konstrukcji, jak bramy przesuwne. Również w tych sytuacjach wytrzymałość i stabilność, jakimi odznaczają się rolki, zdecydowanie działa na ich korzyść.

Jednak wspomniana mnogość zastosowań sprawia, że w ofertach producentów pojawiają się różne rodzaje rolek. Mogą mieć łożyska albo i nie, a ich piasty mogą być wykonane z poliamidu, metalu albo z samego poliuretanu, który sprawdza się często również jako powłoka pokrywająca powierzchnię toczną. Zdarza się również, że rolki poliuretanowe są już odpowiednio uformowane – tak, by były gotowe do podjęcia konkretnych zadań. Takie oddzielne kategorie tworzą na przykład wyjątkowo masywne i szerokie rolki do wózków paletowych albo wyposażone w charakterystyczny bieżnik rolki do okleiniarki.

Wykorzystywanie sztucznego kauczuku jest już obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem – ponieważ to tworzywo wykazało takie właściwości, które są bardzo pożądane w przypadku wytrwale i regularnie pracujących części. Poliuretan to substancja, którą prawie nie sposób wyprowadzić z równowagi. Jest odporny na wiele czynników zewnętrznych, takich jak skrajne temperatury, odczynniki chemiczne czy mechaniczne uderzenia. Sprawdza się jako izolator i świetnie tłumi drgania – na przykład te powstające podczas nieustannego obracania się elementów jakiegoś mechanizmu. Starzeje się bardzo powoli, opiera się rozciąganiu i rozdzieraniu, a także bardzo powoli się ściera. Dla pracowitych rolek to rzeczywiście tworzywo idealne.

Żeby znaleźć rolki poliuretanowe, wypada znaleźć producenta kół albo samego poliuretanu. Te poszukiwania warto podjąć w Internecie – bo właśnie w tej wirtualnej przestrzeni ogłaszają się obecnie firmy, które chcą zainteresować swoim asortymentem dużą grupę potencjalnych klientów i nie chcą, by odległość geograficzna czy inne kwestie przekreślały szanse na doprowadzenie do transakcji. Oferty na stronach internetowych są wyczerpująco opisane, co ułatwia namierzenie właściwych modeli.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *