Ćwiczenia z kółkami

Czy warto ćwiczyć za pomocą kółka do ćwiczeń?

18 maj , 2016  

Nie każdy z nas może sobie pozwolić na czasochłonne treningi na siłowni czy w klubie fitness. Dlatego wiele osób pragnących żyć zdrowo i aktywnie wybiera ćwiczenia w domowym zaciszu, nabywając urządzenia i akcesoria niezbędne do przeprowadzenia danego typu treningu. Jednym z niezastąpionych gadżetów może okazać się kółko do ćwiczeń, które dzięki niewielkim gabarytom doskonale sprawdza się podczas użytkowania w domu.

Ćwiczenia z kółkiem służą przede wszystkim wzmacnianiu mięśni brzucha. Nie jest to jednak trening polecany początkującym, ponieważ bywa on o wiele bardziej męczący niż seria kilkudziesięciu tradycyjnych brzuszków. Ćwiczenia z kółkiem angażują nie tylko mięśnie brzucha lecz także pleców, rąk czy ud. Dla nowicjuszy okazują się być bardzo wyczerpujące, ponieważ zmuszają do pracy także głębokie partie mięśni, które pozostają w spoczynku podczas wykonywania łatwiejszej gimnastyki. Kółko do ćwiczeń jest urządzeniem idealnym dla osób trenujących co najmniej od kilku tygodni. Doskonale sprawdza się jako uzupełnienie treningu na płaski brzuch, pod warunkiem że stosujemy także ćwiczenia redukujące tkankę tłuszczową. Trening z kółkiem sam w sobie nie służy spalaniu zbędnych kilogramów a jedynie rzeźbieniu i wzmacnianiu mięśni, które uwidaczniają się pod wpływem diety oraz innych form wysiłku fizycznego.

Czym właściwie są te kółka do ćwiczeń?

Kółko do ćwiczeń jest niezwykle małym i poręcznym urządzeniem, na które znajdzie się miejsce w każdym domu. Niewielkie gabaryty tego gadżetu mogą dawać złudne wrażenie, iż ćwiczenia z nim są banalnie proste. O tym, że jest wręcz odwrotnie przekonają się ci, którzy zakupią kółko i rozpoczną regularny trening. Pierwsze sesje mogą być trudnym doświadczeniem, ponieważ zbyt słabe mięśnie grzbietowe i stabilizujące nie są w stanie utrzymać kręgosłupa w odpowiedniej pozycji. W związku z tym kilka godzin po wykonaniu serii ćwiczeń możemy odczuwać bóle pleców, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Jeśli nie mamy medycznych przeciwwskazań do nadmiernego obciążania kręgosłupa warto jednak kontynuować trening, ponieważ z każdym dniem nasze mięśnie będą coraz silniejsze a bóle pleców i zakwasy znikną bezpowrotnie.

Rozpoczynając ćwiczenia z kółkiem warto wykonywać je na miękkiej macie lub dywanie. Powierzchnia zapewniająca zwiększone tarcie pozwoli nam zapoznać się ze specyfiką treningu bez obaw o poślizgnięcie i utratę równowagi. Ćwiczenia z kółkiem wykonuje się trzymając urządzenie oburącz i przyjmując wyjściową pozycję z podparciem na kolanach oraz palcach stóp. Następnie dbając o zachowanie prostych pleców należy wyjeżdżać kółkiem jak najdalej przed siebie, aż do momentu gdy uzyskamy maksymalne napięcie mięśni brzucha. Warto pozostać w tej pozycji przez chwilę, aby następnie powrócić do punktu wyjścia. Pierwsze treningi z kółkiem powinny zawierać nie więcej niż trzy serie po 10 powtórzeń każda. Nie należy także wykonywać ćwiczeń o zbyt dalekim wysięgu, które w zbyt dużym stopniu obciążają nasze nie przystosowane mięśnie. Z pewnością ogromną satysfakcję przyniesie nam stopniowe zwiększanie wychylenia z kółkiem wraz z upływem kolejnych tygodni treningu.

, ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *