Ćwiczenia ogólne

Z naciskiem na wytrzymałość, czyli czym charakteryzują się koła do dużych obciążeń?

22 mar , 2021  

Poszczególne klasy kół mogą mieć zupełnie odmienne standardy pod względem jakości, a szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzi ich wytrzymałość. Większość kółek musi znieść jedynie takie obciążenie, jakie mają pojazdy, na których się poruszają, ewentualne wliczając do rozrachunku dodatkowy ładunek, jaki na takim pojeździe może się znaleźć. Ciekawym przypadkiem są koła do dużych obciążeń, czyli takie, których dopuszczalny udźwig jest wyjątkowo wysoki. Są to koła o wyspecjalizowanej konstrukcji, przeznaczone do konkretnych, wymagających zadań. Warto bliżej zapoznać się z ich sekretami, aby lepiej zrozumieć ich działanie.

Dlaczego koła do dużych obciążeń są tak wytrzymałe?

Sekretem wyjątkowo wysokiej wytrzymałości wspomnianego typu kół jest ich prosta, jednak niezwykle solidna konstrukcja, która nie psuje się nawet przy wyjątkowo silnym nacisku. Koła do dużych obciążeń projektowane są tak, aby każdy ich element był w stanie sprostać wywieranemu na nie naporowi, a nawet najbardziej delikatne elementy ich budowy cechowały się dużą odpornością na uszkodzenia spowodowane oddziałującą na nie masą.

Szczególną uwagę warto zwrócić na wmontowane w nie łożyska kulkowe, pozwalające zminimalizować tarcie podczas ich poruszania, a jednocześnie zachowując wytrzymałość zachowującą standardy tych kół. Jest to bardzo sprytny mechanizm, który jest w stanie zachować pełną funkcjonalność nawet przy intensywnej eksploatacji, co ceni się w przypadku zakładów pracy o nieprzerwanej, długoterminowej produkcji.

Rzecz jasna, tak niezwykła solidność nie mogłaby być osiągnięta bez zastosowania odpowiednich materiałów. Koła do dużych obciążeń to przede wszystkim koła żeliwne, wykonywane z pojedynczego, odlewu, aby uniknąć powstawania słabych punktów w ich konstrukcji. Korpus takiego koła obrabia się maszynowo, dlatego jest to kompletna, jednolita bryła, niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Koła do dużych obciążeń a wytrzymałość temperaturowa – co warto wiedzieć?

Warto wspomnieć o tym, że koła do dużych obciążeń są wytrzymałe nie tylko pod względem mechanicznym. Wyposażenie to jest także niezwykle odporne na działanie skrajnych temperatur, dlatego bez obaw można użytkować je pomiędzy -50°C a +150°C. Uniwersalność ta przekłada się na ich duże rozpowszechnienie w zakładach produkcyjnych w wielu branżach – jest to wyposażenie niezawodne, które psuje się niezwykle rzadko. Jeśli koła do dużych obciążeń zostaną właściwie dobrane do odpowiadającego im sprzętu, a także zamontowane trwały sposób, powinny zachować one pełną funkcjonalność na niezwykle długi czas.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *