Ćwiczenia ogólne

Rolki dla mężczyzn – rodzaje

30 Mar , 2018  

Panowie chcący zakupić rolki często stają przed trudnym wyborem; ilość dostępnych w sprzedaży modeli i rodzajów tego sprzętu może przyprawić o zawrót głowy. Jednak by wybór okazał się trafny, warto najpierw określić, w jaki sposób mają być użytkowane.

Rolki męskie dla początkujących

Początkujący rolkarze potrzebują sprzętu, który zapewni im stabilizację podczas nauki jazdy, która z reguły odbywa się na płaskiej, równej nawierzchni (najczęściej asfalcie lub chodniku). Najbardziej odpowiednie będą rolki rekreacyjne, jakie można znaleźć w sklepie Asport; ich konstrukcja zapewnia optymalne podtrzymanie stawu skokowego, jak również zachowanie równowagi podczas jazdy

Rolki do szaleństw w skateparku

Bardziej zaawansowani użytkownicy rolek męskich często próbują swoich sił w jeździe wyczynowej. Wybierając się do skateparku warto mieć sprzęt, który pozwoli na wykonywanie rozmaitych akrobacji. Najlepiej, by miał on stosunkowo niewielkie, twarde kółka – wówczas rolki będą zwrotne i umożliwią jazdę wyczynową.

Jazda po wybojach

Entuzjaści jazdy na rolkach w terenie, czyli po nierównościach i wybojach, powinni pomyśleć nad zakupem specjalnego sprzętu wyposażonego w dwa duże kółka, które pozwolą na bezpieczne pokonywanie przeszkód. Z reguły są one pompowane, co gwarantuje odpowiednią amortyzację.

Zawrotne prędkości

Panowie chcący urządzać wyścigi na rolkach mogą wziąć pod uwagę zakup specjalnych rolek wyścigowych. Dzięki dużym i twardym kółkom są one w stanie osiągnąć większe prędkości niż pozostałe modele.

Ćwiczenia ogólne

Jakie łożyska wybrać do kół rolkowych

16 Mar , 2018  

Wybierając idealne kółka do rolek należy zwrócić uwagę na zastosowane w nich łożyska. W dzisiejszych czasach producenci stosują różne symbole (ILQ, SG lub HTO), które tak naprawdę mają związek jedynie z prestiżem danej marki. Przykładowo łożyska ILQ wykorzystywane są w wysokiej jakości rolkach, które przeznaczone są głównie do bardzo szybkiej jazdy z dużymi obciążeniami.

Oznaczenie szybkości kółek

Szybkość kręcenia się kółek w rolkach oznaczona jest literami ABEC i cyframi. Im większa cyfra tym bardziej gładko i płynnie na danych rolkach się jeździ. Olbrzymie znaczenie ma także sam rozmiar łożysk. W dzisiejszych czasach standardem jest 608. Na półkach sklepowych można spotkać jednak łożyska o mniejszej średnicy na przykład 688 albo 698. Łożyska o mniejszej średnicy są najlepszym rozwiązaniem dla miłośników szybkiej jazdy. Dla osób, które jeżdżą wyłącznie rekreacyjnie najlepszym wyborem będą łożyska o rozmiarze 608.

O czym należy pamiętać?

Wybór idealnych łożysk to tak naprawdę połowa drogi do sukcesu. Aby kółka do rolek, np. ze sklepu sportowego Asport służyły sprawnie przez wiele długich lat użytkowania należy regularnie konserwować łożyska. Niestety w trakcie jazdy po bokach łożysk zawsze osiadają niewielkie drobiny pyłu i piasku, które zmniejszają znacząco kręcenie się kółek. Podczas zakupu nowych rolek warto podpytać sprzedawcę w jaki sposób najlepiej zadbać o łożyska i jak je sprawnie konserwować. Warto zainwestować także w specjalną oliwę do smarowania łożyska albo smar.

Ćwiczenia ogólne

Orbitrek magnetyczny – sposób na lepszą kondycję

6 Paź , 2017  

Zima to idealny czas na to, by zaprzyjaźnić się z okolicznymi klubami fitness lub zakupić sprzęt do własnej domowej siłowni i intensywnie z niego korzystać w wolnych chwilach. W czasie, gdy za oknem zima i nasza kondycja też jest raczej zimowa, zdecydowanie powinniśmy postawić na systematyczne treningi na dobrej jakości urządzeniach do ćwiczeń.

Orbitrek magnetyczny (dostępny na Asport.pl) to jeden z lepszych sprzętów do ćwiczeń, w jaki możemy zainwestować. Jest on przeznaczony dla osób, które pragną wzmocnić szczególnie dolne partie ciała, ale przy maksymalnym uruchomieniu wszystkich mięśni. Orbitek pozwala na zaangażowanie do pracy zarówno mięśni pośladków, ud, łydek, jak i brzucha oraz ramion. Wykonuje się na nim ruchy jak przy nordic walking. Najtańszy orbitrek magnetyczny możemy kupić już za kilkaset złotych – to naprawdę dobra inwestycja w Twoje zdrowie i dobrą kondycję.

Podczas ćwiczeń na tym sprzęcie wykonuje się ruchy zbliżone do wspinaczki po górach. Na specjalnym panelu można wybrać odpowiedni stopień trudności, imitujący stromość góry, pod którą się „wspinamy”. Dzięki tym funkcjom możemy zainscenizować sobie lekki, swobodny truchcik po płaskim podłożu i tym samym wykonać nieco dłuższy trening cardio, lub zwiększyć poziom trudności i zaangażować mocniej mięśnie nóg do wspinaczki. Zarówno jedna jak i druga opcja dostarczą nam dużo przyjemności i pozwolą się zmęczyć, co będzie niezwykle korzystne dla organizmu.

Ćwiczenia ogólne

Rola i znaczenie wałka do ćwiczeń

27 Wrz , 2017  

Wałek do masażu służy do wykonywania wielu rozmaitych czynności. Może bowiem zostać wykorzystany jako jedno z narzędzi podczas ćwiczeń albo jako przyrząd do masażu po skończonym intensywnym treningu, kiedy to wszystkie mięśnie są obolałe i zmęczone. To jednak nie jedyne metody, w jakich można wykorzystać wałek.

 

Czym jest wałek do ćwiczeń?

Wałek do ćwiczeń (sprawdź ofertę Asport.pl) to zazwyczaj większych rozmiarów przyrząd sportowy. Wykonany jest on z wytrzymałej, syntetycznej pianki i najczęściej ma formę podłużnej rolki, która świetnie wpasowuje się pod plecy albo inne części ciała. Roller do masażu, jak inaczej określa się to narzędzie, można dostać w każdym sklepie sportowym, a także w specjalistycznym sklepie rehabilitacyjnym.

Rola wałka do ćwiczeń

Fizjoterapeuci polecają przede wszystkim używać wałka po treningu, kiedy to zmęczone mięśnie, które potrzebują regeneracji, należy rozmasować. Zgodnie z ich zaleceniami korzystanie z rollera jest bardzo proste – wałek wystarczy bowiem podłożyć pod mięsień, który wymaga masażu, i wykonywać nim podłużne ruchy rolowania. W ten sposób mięśnie i ścięgna zostają rozmasowane, dzięki czemu się rozluźniają.

Kolejnym zastosowaniem wałka do ćwiczeń jest używanie go podczas treningu. Oprócz dodatkowego masażu podczas wykonywania z nim ćwiczeń, dla przykładu podkładając roller pod plecy, trenowane są mięśnie brzucha, jakie podczas rolowania muszą być napięte. Podobnie dzieje się z każdymi innymi partiami ciała.

Ćwiczenia ogólne

Czy ćwiczenia fizyczne są naprawdę potrzebne?

20 Lip , 2016  

To zależy od tego, jak długo chcesz żyć? Patrząc w przyszłość, widzisz siebie zdrowego, energicznego i radosnego, czy widzisz siebie czekającego w gabinecie lekarskim, gdzie będziesz ledwo mógł chodzić bez wsparcia, albo zbyt zmęczonego, przez większość czasu, aby cokolwiek zrobić?

Czy unikasz ćwiczeń? Prawdopodobnie tak, jeśli jesteś jak większość ludzi. Ćwiczenia nie muszą być nieszczęśliwym doświadczeniem. Najczęstszym błędem jaki ludzie robią to nic nie robić przez cały rok i zrobić noworoczne postanowienie dotyczące wykonywania ćwiczeń. W styczniu zapiszesz się na siłownię, ćwicząc zbyt intensywnie, przez co wszystko boli cię tak bardzo, że czujesz się jakbyś miał zaraz umrzeć. Twój organizm nie daje rady tej intensywności, a ty czujesz jedynie mięśnie wołające o pomoc. Twoje mięśnie są przeciążone z powodu wytworzenia się kwasu moczowego. Będziesz się generował około tydzień. Na tym polega problem. Po kilku rundach pełnych wysiłku i bólu, rzucasz tym wracając do starej rutyny leżenia na kanapie.

Zatem na jakie ćwiczenia fizyczne postawić?

Nowy program ćwiczeń powinien rozpoczynać się spokojnie, według jakiegoś określonego planu. Naprawdę nie można spodziewać się drastycznych zmian bez konsekwencji. Jest tak wiele sposobów, aby wykonywać ćwiczenia bez bólu. Można na przykład skorzystać z treningu cardio. Jeśli lubisz spędzać czas blisko wody, można pływać. Można grać w tenisa lub golfa. Chociaż wszystkie te czynności zapewniają pewien zakres ruchu, pamiętaj jednak że żadne z nich nie zapewniapełnego treningu.

Możesz też korzystać ze zmotoryzowanych przyrządów do ćwiczeń, które łączą fizykoterapię i ćwiczenia izometryczne, co pomoże wzmocnić mięśnie bez bólu i wyczerpania. Takie ćwiczenia pomogą Ci zacząć cieszyć się życiem, pomogą ci uzyskać stan zwiększonej elastyczności, mobilności i energii. Fajne jest to, że sporo takich przyrządów do ćwiczeń można pozyskać dzisiaj w naprawdę przystępnej cenie.

, , , ,

Ćwiczenia ogólne

Ćwiczenia cardio – przyjaciel w odchudzaniu

16 Lut , 2016  

Każda osoba, która chce osiągnąć utratę kilku kilogramów prędzej czy później decyduje się na zastosowanie treningu cardio, gdyż znany jest z tego, że pomaga osiągnąć ten cel. Jednak po realizowaniu tego programu przez jakiś czas dobrze byłoby się zastanawiać, czy obrany plan treningowy jest rzeczywiście skuteczny w odniesieniu do osiągania ustalonych dla siebie celów. Jeśli uważasz, że program cardio nie jest tak skuteczny, jak się tego spodziewałaś to jest najwyższy czas, aby wprowadzić pewne modyfikacje i podjąć niezbędne kroki, które pomogą Ci osiągnąć twoje cele związane z utratą masy ciała. Nie ma wątpliwości, że ćwiczenia układu krążenia są jednym z najlepszych sposobów, który może ci pomóc spalić tłuszcz z organizmu. Jednak większość ludzi nie ma pojęcia o tym, co jest zawarte w tego typu programie szkoleniowym.

Więcej…

, , , , ,

Ćwiczenia ogólne

Ćwiczenia na rozciąganie klatki piersiowej

10 Paź , 2014  

Odpowiednia rozgrzewka decyduje zarówno o jakości, jak i o bezpieczeństwie naszego treningu. Nieprzygotowane do ćwiczeń mięśnie mogą bowiem łatwo odwdzięczyć się nam dokuczliwym bólem. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemności, każdy trening poprzedźmy więc właściwym rozciąganiem. Dziś pokażemy Wam jak przeprowadzić ćwiczenia na rozciąganie klatki piersiowej.

Zaczynamy od leżenia przodem na brzuchu. Nogi łączymy ze sobą i prostujemy. Ręce uginamy w łokciach i trzymamy na wysokości barków. Następnie prostujemy obie ręce jednocześnie, a głowę i kręgosłup odchylamy w tył. Ćwiczenie to wykonujemy około dziesięciu razy. Więcej…

, , , ,

Ćwiczenia ogólne

Ćwiczenia na równowagę

19 Wrz , 2014  

Głównym zadaniem ćwiczeń na równowagę jest poprawa koordynacji ruchowej naszego organizmu. W ćwiczeniach tych udział biorą praktycznie wszystkie partie mięśni. Choć początkowo mogą one nam przysporzyć wielu trudności, szybko jednak zobaczymy efekty ich działania.

Ćwiczenia na równowagę zaczynamy od przyjęcia określonej pozycji ciała. Klękamy na oba kolana i podpieramy się rękami. Prawą rękę wyciągamy do przodu i przenosimy ciężar ciała w stronę prawej ręki. Wytrzymujemy chwilę w takiej pozycji i powracamy do początkowego ułożenia. Więcej…

, , ,