Orbitrek

Ćwiczenia na stepperze

Jak wybrać właściwy stepper dla siebie?

19 lis , 2015  

Nie zawsze wystarcza nam czasu aby regularnie odwiedzać siłownię w celu zachowania ciała w dobrej formie lub zrzucenia zbędnych kilogramów. Rozwiązaniem tego problemu morze być stepper, czyli niewielkie urządzenie do ćwiczeń, które można z łatwością przechowywać nawet w niewielkich pomieszczeniach. Liczne zalety płynące z treningu na stepperze to między innymi wyszczuplenie dolnych partii ciała, wzmocnienie mięśni oraz ogólna poprawa tężyzny fizycznej. Istnieje kilka rodzajów tego urządzenia i każdy z nich spełnia wymagania osób o różnych potrzebach.

Podstawowe wersje steppera to sprzęt mini oraz pełnowymiarowy. Ministepper nie jest polecany tym, którzy pragną skupić się na intensywnym treningu. Doskonale sprawdza się jako uzupełnienie innych form aktywności fizycznej, prowadzących do wzmocnienia ciała oraz poprawienia wydolności krążeniowo-oddechowej. Osoby, które ćwiczenia na stepperze będą traktować jako podstawową bądź jedyną formę treningu, powinny zainwestować w  pełnowymiarową wersję urządzenia. Na tego rodzaju maszynie można stopniowo zwiększać intensywność gimnastyki, wraz ze wzrostem wydolności organizmu. Regulowana amplituda ruchów urządzenia pozwala zwiększać pracę mięśni wkładaną w trening. Tradycyjny stepper jest bardziej efektywny w dłuższej perspektywie czasowej.

Steppery można także posegregować według rodzaju zastosowanego w nich systemu oporu, mianowicie może on być mechaniczny bądź magnetyczny. Najczęściej spotykane jest mechaniczne dozowanie oporu, za pomocą siłowników lub tłoków hydraulicznych. Te ostatnie są wygodniejsze w użyciu, ponieważ nie wymagają zabiegów konserwujących mechanizm. Jednak wraz ze wzrostem komfortu rośnie także cena, dlatego nie każdy decyduje się na zakup bardziej wydajnego steppera. Najbardziej zaawansowane urządzenia, spotykane zazwyczaj w wysokiej klasy siłowniach oraz klubach fitness, posiadają magnetyczny system oporu. Ich wadą jest niestety wysoka cena oraz zwiększone gabaryty, których rozmiar nie jest korzystny w domowej przestrzeni.

Wzrost popularności stepperów sprawił, że ich producenci prześcigają się w  wyposażaniu je w coraz to nowsze funkcje. Innowacyjnym pomysłem są na przykład urządzenia, które oprócz tradycyjnego ruchu pedałów w górę i w dół posiadają możliwość wykonywania ruchów skrętnych. W wielu stepperach montowane są także ramy, na których można się oprzeć w trakcie ćwiczeń lub linki, służące zaangażowaniu do pracy także mięśni górnych partii ciała. Sporo urządzeń posiada także konsolę, będącą minikomputerem. Dzięki niej uzyskujemy informacje na temat długości trwania treningu, ilości wykonanych powtórzeń oraz ich częstotliwości, a także o ilości spalonych kalorii.

To jakiego rodzaju stepper wybierzemy powinno być uzależnione przede wszystkim od intensywności treningu jaki będziemy na nim wykonywać. Następnie wpływ na naszą decyzję mają także możliwości finansowe oraz ilość przestrzeni, jaką przeznaczymy na jego przechowywanie. Niekiedy możemy się także skusić na konkretny model ze względu na dodatkowe funkcje jakie posiada. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy stepper bez względu na poziom zaawansowania technologicznego pomoże nam spalić kalorie i wyrzeźbić sylwetkę, pod warunkiem że włożymy odpowiednią ilość energii i pasji w wykonywanie ćwiczeń.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *