Ćwiczenia na rowerku

Jak ćwiczyć na rowerku stacjonarnym?

5 gru , 2014  

Ćwiczenie na roweru stacjonarnym jest bardzo prostą i efektywną metodą treningu domowego. Wiele osób współcześnie żyje szybko i nie ma czasu na kilkugodzinne wizyty na siłowni, basenie czy hali sportowej. Jeśli jednak chcemy zadbać o formę, kondycję czy poprawić sylwetkę własnego ciała rowerek stacjonarny będzie idealnym rozwiązaniem.

Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym dla początkujących

Na początku należy stwierdzić jaką częstotliwość i typ ćwiczeń preferujemy. Jest to ważne dlatego, że musimy wiedzieć jakie obciążenie wytrzyma nasz organizm. Regularność jest bardzo istotna przy wykonywaniu ćwiczeń na rowerku stacjonarnym dlatego musimy mieć świadomość tego na co nas stać. Dla osób, które przejawiają małą lub niewielka aktywność fizyczną dedykuje się trening dla początkujących. Obejmuje on trzy serie ćwiczeń po piętnaście minut z dwoma pięciominutowymi przerwami. Należy je wykonywać minimum dwa razy w tygodniu w regularnych odstępach czasowych.

Ile i kiedy powinni ćwiczyć na rowerku Średniozaawansowani?

Osoby, które przejawiają umiarkowaną aktywność fizyczną powinny skorzystać z treningu dla średniozaawansowanych polegającym na trzy seryjnych ćwiczeniach trwających trzydzieści minut każda także z pięciominutową przerwą pomiędzy poszczególnymi seriami. Ten typ treningu należy wykonywać trzy razy w tygodniu również w regularnych dniowych odstępach. Jeśli jednak nie mamy czasu konkretnego dnia swobodnie można przełożyć ćwiczenia o jeden lub dwa dni ze względu na przyzwyczajenie organizmu do regularnego wysiłku.

Trening dla zaawansowanych

Osoby, które są przyzwyczajone do częstej aktywności fizycznej powinny natomiast skorzystać z treningu dla zaawansowanych. Taki tryb treningu zawiera w sobie aż cztery serie po czterdzieści pięć minut każda jednak przewiduje ponad godzinne przerwy. Jest tak dlatego, że osoba, która stale ćwiczy i wkłada w trening dużo wysiłku nie musi ćwiczyć bardzo regularnie. Wykonuje się go raz w tygodniu jednak musi on być przeprowadzony jednego dnia. Wybór dnia jest więc najważniejszy, bowiem musimy mieć wystarczającą ilość czasu na skończenie rozpoczętego już treningu. Nie można go przerwać dlatego, że eksploatacja Mięśni jednego dnia wyczerpuje możliwości treningowe na cały tydzień. Ten najbardziej rozwinięty typ treningu zapewnia kompleksowy wysiłek i utrzymuje formę osoby zaangażowane w cykliczne ćwiczenie.

Podsumowanie

Oczywiście można kolejno przechodzić od najmniej zaawansowanego typu do tego najtrudniejszego jednak należy robić to umiarkowanie i powoli. Organizm człowieka przyzwyczaja się do poszczególnych faz i serii, dlatego z biegiem czasu może on znieść większy wysiłek. Zaletą takiego rozwiązania jest dowolność i komfort ćwiczenia w domu. Cena takiego rowerka nie jest obecnie wygórowana, można kupić dobry sprzęt już za około trzysta złotych. Jedyną wadą tego typu aktywności jest konieczność posiadania miejsca w domu, ponieważ zajmuje on sporą cześć przestrzeni.

Ułatwia on regularne ćwiczenie i dbanie o siebie. Jednocześnie jest to forma aktywności nie wymagająca wykonywania ćwiczeń pod okiem specjalisty. Nowoczesne rowerki stacjonarne posiadają także symulatory drogi. Wyświetlają na ekranie prawdopodobne ułożenie terenu i dostosowują trudność pedałowania do przewidzianej powierzchni. Dodatkowo liczone są spalone kalorie i kilometry, które osoba ćwicząca przebyła w trakcie treningu w domu. Kolejnym atutem takiego rozwiązanie jest nieprzejmowanie się warunkami pogodowymi panującymi na zewnątrz. Kiedy chcemy ćwiczyć na normalnym rowerze, musimy wziąć pod uwagę warunki klimatyczne, możliwe opady deszczu czy nasłonecznienie. Natomiast w domu nie jesteśmy w żaden sposób zależni od pogody i możemy ćwiczyć w dowolnym momencie dnia.

, , , ,


Jedna odpowiedź do “Jak ćwiczyć na rowerku stacjonarnym?”

  1. KassiaZ pisze:

    Od jutra zaczynam odchudzanie, kto sie odchudza ze mną? Nie będzie łatwo ale trzeba się wziąć za siebie. Mam już dobry plan na odchudzanie, wszyscy którzy są chętni proponuje zacząć od wipisania w google – xxally radzi jak szybko schudnąć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *