Orbitreki czekające na sprgnionych ćwiczeń

Ćwiczenia na bieżni,Ćwiczenia na orbitreku

Bieżnia czy orbitrek?

12 paź , 2015  

Pragnąc pozbyć się nadmiernych kilogramów poszukujemy ćwiczenia, które pomogłoby spalić jak najwięcej kalorii. Jest to istotny czynnik decydujący po przyspieszeniu procesu odchudzania, lecz nie jedyny na podstawie którego powinniśmy zdecydować jakiego rodzaju wysiłek fizyczny będzie dla nas najkorzystniejszy. Ćwiczenia na bieżni oraz orbitreku to dwa popularne sposoby na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej i oba posiadają swoje specyficzne zalety. To, które z nich okaże się lepsze, uzależnione jest od naszych własnych preferencji oraz ograniczeń.

Bieganie jest aktywnością, którą możemy wykonywać zarówno na świeżym powietrzu jak i na bieżni w zamkniętym pomieszczeniu. To ćwiczenie aktywuje największe mięśnie naszego ciała, a w rezultacie w efektywny sposób przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Dla przykładu osoba ważąca 80 kilogramów i biegnąca z prędkością 10 km/h jest w stanie spalić aż 450 kalorii w ciągu pół godziny. Kolejne zalety biegania to brak konieczności posiadania szczególnych umiejętności oraz dużej ilości akcesoriów. Jedynym niezbędnym sprzętem są dobrej jakości buty pochłaniające wstrząsy. Bieganie nie jest jednak polecane wszystkim osobom, ponieważ może wpływać niekorzystnie na niektóre partie ciała. Z pewnością nie powinni go wykonywać ci, którzy cierpią na problemy ze stawami lub bóle pleców. Uderzenia stóp o ziemię podczas biegu wywołują drgania, których nie da się zupełnie zniwelować stosując nawet najlepszej jakości specjalistyczne obuwie. Także osoby z dużą nadwagą mogą się czuć niekomfortowo trenując bieganie. W takim wypadku redukcję wagi lepiej rozpocząć od ćwiczeń na orbitreku, które wymagają wykonywania łagodniejszych ruchów.

Orbitrek łączy ruchy wykonywane podczas biegania z wspinaczką po schodach, bez zbędnego uderzania. Jest to maszyna wyposażona w pedały ślizgające się po szynach, a  wiele modeli posiada także rączki, które angażują do pracy również mięśnie górnych partii ciała. Ilość kalorii spalana podczas treningu na orbitreku jest porównywalna z ćwiczeniami na bieżni, pod warunkiem że poruszamy się z podobną intensywnością. Poziom trudności treningu można podnosić poprzez zwiększenie oporu na pedałach czy zwiększenie ich wysokości oraz oczywiście poprzez szybsze tempo ćwiczeń. Nowicjusze pragnący zredukować swoją wagę z reguły wybierają orbitrek zamiast bieżni. Maszyna jest nieskomplikowana w użyciu i ćwiczenia na niej przychodzą z naturalną łatwością. Wydajny trening biegowy wymaga minimum kilku tygodni przygotowania, podczas których przyzwyczaimy organizm do intensywnego wysiłku. Pierwsze sesje nie spalają kalorii tak efektywnie jak ćwiczenia na orbitreku, które możemy intensyfikować w krótszym czasie.

Zarówno orbitrek jak i bieżnia to maszyny doskonale wpisujące się w zdrowy styl życia. Ćwiczenia na nich pozwalają utrzymać ciało w doskonałej formie oraz pozbyć się zbędnych kilogramów. To jaki trening wybierzemy powinno być uzależnione od stanu zdrowia, wytrzymałości oraz wytrwałości. Decydując się ćwiczenia dopasowane do indywidualnych potrzeb nie tylko zainwestujemy w swoją formę, lecz także zyskamy sposób na przyjemne spędzenie wolnego czasu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *